Sarcină?

Sarcina

Postata de Alice cu 11 luni in urma.

Bună ziua!

În 23 aprilie am avut ultima menstruație și trebuie să îmi vină acum o saptamana, conform calendarului. Mi-am facut două teste, în două zile consecutive și au apărut ambele linii, dar în zona T A apărut o linie mai ștearsă, nu foarte clară. E posibil să fiu însărcinată, dar sarcina să fie precoce?

Raspunsuri (1)

acum 10 luni

Buna ziua,

Linia mai stearsa sau mai putin clara in zona T a testului poate indica o concentratie mai mica de hormon hCG (gonadotropina corionica umana) in urina in stadiile incipiente ale sarcinii. Hormonul hCG este produs de catre corpul dumneavoastra in timpul sarcinii si este detectat de teste de sarcina.

Este important sa retineti ca rezultatul unui test de sarcina nu este 100% precis in primele saptamani ale sarcinii. Concentratia hormonului hCG in urina poate varia in functie de momentul in care implantarea embrionului in peretele uterin a avut loc si de ritmul de crestere al hormonului. De aceea, in cazul unor rezultate incerte sau neclare, este recomandat sa consultati medicul sau sa faceti un test de sarcina la un laborator medical pentru a obtine o evaluare mai precisa.

Un medic sau personalul medical calificat va poate oferi un raspuns mai sigur si sa va indrume in continuare in functie de situatia dumneavoastra specifica. Medicul poate recomanda teste suplimentare, cum ar fi un test de sange pentru a masura nivelurile de hCG sau o ecografie pentru a confirma sarcina.

Va recomandam sa va programati la un medic ginecolog: https://www.clickmed.ro/medic/ginecologie

Articol de interes:
sfatulmedicului.ro/Sarcina--nasterea-si-lauzia/sarcina-pe-saptamani_11078

Multa sanatate!