sarcină oprită din evoluție?

Sarcina

Postata de Salidaniela cu 4 zile in urma.

Bună ziua Sunt însarcinata in 6 săptămâni doc a zis că sar fi oprit din evolutie prin controlul ecografului intravaginal! si că in maxim 7 zile o sa am sângerari ca o menstruatie pentru ca nu e mare! cele 7 saptamani au trecut și nu am avut sangerari și nici dureri! si am fos din nou la alt doc ginecolog la alt cabine! A zis că este bn este o sarcina normal și este inca mic ca sa pot vedea ebrionu! Dar eu am fost si mi am facut analiza beta hcg repetata la 48 de ore si au ieșit cu 2.0 amândoua! Desi primele facute la 3 saptamani iesise prima 267 si la adoua la 48 de ore 385. o sa merg sa vad ce zice doctoru pe 25 dar pana atunci va rog sa imi raspundeti daca este oprita din evolutie!Mulțumesc

Raspunsuri (2)

SfatulMedicului

acum 4 zile

Buna ziua,

Raspunsul la intrebarea dvs. nu este atat de simplu, deoarece necesita expertiza unui medic ginecolog pentru a interpreta corect rezultatele testelor.

In general, valorile Beta HCG ar trebui sa creasca la fiecare 2-3 zile pana la un anumit punct, deci faptul ca valorile dvs. au ramas constante ar putea indica o problema. Cu toate acestea, este posibil ca evolutia sarcinii sa fie inca in etapa incipienta si sa nu fie vizibila la ecografia intravaginala.

Este indicat sa vorbiti cu medicul si sa urmati indicatiile lui.

Retineti ca informatiile pe care le-am oferit sunt generale si nu inlocuiesc sfatul medicului.

Este important sa consultati un medic in legatura cu situatia specifica si sa urmati recomandarile acestuia: https://www.clickmed.ro/medic/ginecologie

Articole de interes:
sfatulmedicului.ro/analize/free-beta-hcg_384
sfatulmedicului.ro/dictionar-medical/beta-hcg-beta-gonadotropina-corionica-umana_6744

Salidaniela

acum 4 zile

Vă mulțumesc din suflet pentru răspun!