Sangerare usoara în săptămâna 8 de sarcina?

Sarcina

Postata de Utilizator11719123917 cu 2 luni in urma.

Bună. De câteva zile am o sângerare ușoară de culoare rosie ca la menstruație, cineva care a mai trecut prin asta ma poate ajuta cu un răspuns, va rog?

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum 2 luni

Buna ziua,

Sangerarea in timpul sarcinii poate fi destul de comuna, insa nu ar trebui sa o tratezi cu usurinta. Nu toate sangerarile sunt semne de ceva alarmant, pot fi datorate schimbarilor la nivelul colului uterin.

Totusi, ar trebui sa discuti asta cu medicul tau pentru a te asigura ca nu este vorba de ceva serios precum un avort spontan sau o sarcina ectopica. Este posibil sa ai nevoie de un control medical sau de o ecografie pentru a verifica statusul sarcinii.

Retineti ca informatiile pe care le-am oferit sunt generale si nu inlocuiesc sfatul medicului.

Este important sa consultati un medic in legatura cu situatia specifica si sa urmati recomandarile acestuia: www.clickmed.ro/medic/ginecologie

Articol de interes:
https://sfatulmedicului.ro/Afectiuni-asociate-sarcinii/sangerarea-in-timpul-sarcinii_9608