Sangerare usoara dupa controlul ginecologic

Sarcina

Postata de alexandra1311 cu 13 ani in urma.

Am fost la un control ginecologic de rutina care a inclus si o recoltare pentru Papanicolau.Intrebarea mea e daca este normal ca in urma unui control de rutina sa sangerezi usor(sangerare de coloare mai inchisa ca de final de menstra).Medicul nu mi-a spus nimic si banuiesc ca daca ar fi existat vreo rana ar fi observat-o.Astept un raspuns.Multumesc

Raspunsuri (2)

Iuli

acum 13 ani

Din cate stiu nu, nu e normal.

alexandra1311

acum 13 ani

Hm buna Iuli.Am mai cautat si am nimerit intr-un final tot pe un articol de aici de pe site despre examinarea pelvina si existau 2 paragrafe:
- "Daca se doreste efectuarea unui test Babes-Papanicolau, medicul va folosi o mica perie sau o spatula de lemn pentru recoltarea probei. Dupa recoltare pot sa apara mici sangerari sau patari ale lenjeriei intime."
-" De asemenea, poate simtii o usoara piscatura atunci cand se recolteaza esantionul pentru testul Babes-Papanicolau."
Asta am simtit si eu.O piscatura in timpul recoltarii.O sa intreb oricum data viitoare cand ma duc cu rezultatele ecografiei.