sangerare roz

Sarcina

Postata de denysa88 cu 12 ani in urma.

buna ziua. ciclu meu e neregulat vine cam la 44 de zile, ultima data mi-a venit la 38 de zile, iar martia asta se vor face 38 de la ultimul cm. nu am nici un simtom care sa anunte cm, insa vineri am facut dragoste cu sotul(nu ne protejam deoarece ne dorim bebe), iar cand am mers la baie am avut o mica sangerare roz si m-am gandit k imi vine cm, asa ca mi-am pus un ob. dimineata spre surprinderea mea, ob era curat, crezand k din cauza faptului k am stat intinsa cm nu s-a pornit, asa k asteptand sa porneasca, mi-am mai pus un ob pe care tot nepatat l-am scos dupa cateva ore...nu am avut in cursul zilei de ieri nici o durere si nici sangerari..ieri seara mi-am facut un test sure check(pe asta il aveam in casa) care a iesit negativ. ma asteptam la rezultatul asta, deoarece mie normal ciclu nu mi-a intarziat, fiind a 36 zi si stiind ca "sure check" se pozitiveaza abia dupa cateva zile de intarziere, insa eram curioasa.. ce parere aveti in legatura cu sangerarea roz? este posibil sa fi fost de la implantarea ovulului?

Raspunsuri (2)

Dr. Cristian Irina

acum 12 ani

Oligomenoreea este definita ca fiind menstruatia foarte usoara si rara, ciclul menstrual la intervale mai mari de 35 de zile, cu doar 4 sau 9 cicluri pe an. Aceasta apare in sindromul ovarian polichistic , stresul emotional, dezechilibre de nutritie cum ar fi anorexia nervoasa, exercitiile excesive (ex: sportivii de performanta; balerinele, gimnastele si patinatoarele sunt mai expuse riscului deoarece combina activitatea fizica sustinuta cu o dieta menita sa le mentina la o anumita greutate). Ar fi bine sa va adresati medicului ginecolog pentru o examinare pelvina, efectuarea unui test papanicolau, dozari hormonale

andreea

acum 10 ani

dece am ciclul roz decind iau rigevidon am ciclul rozz