sa fie oare sarcina?

Sarcina

Postata de fluturash1994 cu 12 ani in urma.

De 6 luni iau anticonceptionale diane35. in ultima zi a CM am avut contatct sexual neprotejat, dar am intarziat cu 2 zile adica prima si a 2a zi cand trebuia sa iau anticonceptionale. Pot ramane insarcinata? asteppt raspuns urgent

Raspunsuri (2)

Dr. Cristian Irina

acum 12 ani

sa inteleg ca ati luat contraceptivul mai tarziu de a 8-a zi de la terminarea blisterului anterior? adica in a 9-a sau a 10-a zi? efectul contraceptiv este asigurat pe timpul celor 7 zile de pauza, dar daca se intarzie reluarea contraceptivelor , acest efect nu mai este asigurat.

fluturash1994

acum 12 ani

Da. Am luat in ziua a 10a. Adica primele 2 pastile ce trebuiau luate imediat dupa terminarea ciclului nu le-am luat. Ma tem foarte tare sa nu raman insarcinata. Dar pastilele luate mai in urma nu au o anume continuitate? De ceva timp iau anticonceptionale si ma gandesc ca pot ramane mai greu insarcinata. Va multumesc pentru raspunsul acordat