Sa fie o posibila sarcina?

Sarcina

Postata de Utilizator11714734989 cu o luna in urma.

Am avut un contact sexual protejat care din pacate a eșuat, s a rupt prezervativul iar partenerul meu si a dat seama prea tarziu de asta (dupa finalizare) am decis sa luam pastila Ella One (mai aveam 5 zile pana la ovulație) totul a fost ok iar ciclul menstrual mi a venit fix in ziua in care trebuia, insa a durat mai puțin, circa 4-5 zile. Este in regula? Este din cauza hormonilor din pastila?

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum o luna

Buna ziua,

Este posibil ca efectele secundare ale pastilei Ella One sa fi cauzat o schimbare in durata ciclului menstrual. Aceasta pilula poate duce la simptome precum schimbari ale ciclului menstrual, dureri de cap, oboseala sau dureri de stomac.

Retineti ca informatiile pe care le-am oferit sunt generale si nu inlocuiesc sfatul medicului.

Este important sa consultati un medic in legatura cu situatia specifica si sa urmati recomandarile acestuia: https://www.clickmed.ro/medic/ginecologie

Articole de interes:
sfatulmedicului.ro/Metode-contraceptive/contraceptia-de-urgenta-pilula-de-a-doua-zi_1091
sfatulmedicului.ro/Educatie-pentru-sanatate/contraceptive-orale-mod-de-administrare-si-efecte-secundare_11322