sa fi ramas insarcinata?

Sarcina

Postata de georgya22 cu 12 ani in urma.

buna. am si eu o intrebare. pe data de 20 septembrie mi-a venit menstruatia. dupa aceasta am intrat pe acest site la teste medicale si mi-am calculat perioada fertila.(tin sa precizez ca ne dorim un copil) si era dupa data de 29 sept pana la 4 octombrie. pe data de 27,30 sept si 2 oct am avut relatii neprotejate. e posibil sa fi ramas insarcinata? cand as putea sa fac un test de sarcina? calculand 10 zile de la fiecare data? sau mai bine mi-as face o analiza de sange, beta-hcg? vreau sa aflu mai repede..nu mai am rabdare...va multumesc !!!!

Raspunsuri (1)

Dr. Cristian Irina

acum 12 ani

Testul de sarcina detecteaza hormonul -gonadotropina corionica umana (HCG) din urina sau sange .
Testul se pozitiveaza dupa cel putin 7-10 zile de la contactul sexual.
Pentru testul din urina este necesara folosirea primei urine de dimineata (concentratia de hormon este mai ridicata in urina de dimineata - acumulata pe parcursul noptii, decat in urina eliminata in timpul zilei).
Un test din sange cantitativ (sau test Beta HCG) determina exact cantitatea de HCG din sange, si poate fi efectuata la indicatia medicului ginecolog.