Sângerare săptămâna 4/5 de sarcina?

Sarcina

Postata de Utilizator11638021951 cu 2 ani in urma.

Bună seara,

Am făcut un test de sarcina pe 24.11.21 și a ieșit pozitiv, iar ciclul menstrual a întârziat. Conform calculelor, sarcina ar fi în săptămâna 4/5. Ieri dimineață am fost și am făcut programare la un cabinet medical, pentru o ecografie transvaginala, însă abia vineri ma duc. Aseară am început sa am mici sângerări, maronii. Nu le-am mai observat pana acum. De asemena, am și niște crampe/spasme..
Am citit fel de fel de comentarii pe internet, ba ca e risc de avort spontan, ba ca aceste simptome sunt normale datorita schimbărilor. Ce părere aveți? Ar trebui sa nu mai aștept consultatia de vineri și sa ma duc de urgenta în alta parte? Încerc sa nu ma panichez, însă... 😔 Mulțumesc.

Raspunsuri (5)

Utilizator11637601101

acum 2 ani

Mergeți și faceți mai repede o ecografie, probabil aveți un hematom lângă sacul gestational. Se rezolva cu tratament, nu va panicați.

Utilizator11638021951

acum 2 ani

Mulțumesc mult. O să încerc mâine să găsesc un cabinet în zonă unde să pot merge, deși fără programare în prealabil, nu știu ce șanse am. Azi am observat același lucru după vreo jumătate de oră de mers pe jos la cumpărături (nu am cărat greutăți). Este ciudat că nu persistă simptomele... Ba am, ba e totul bine.
Mulțumesc încă o dată.

Utilizator11637601101

acum 2 ani

Asa am avut și eu când am rămas insarcinata, secreții maronii, iar când am fost la ecografie era un hematom. Mi a prescris niște ovule și un antispastic. Stați mai mult în pat pana când ajungeți la medic.

Utilizator11638021951

acum 2 ani

Update: am fost la medic astăzi, am făcut consultația și ecografia transvaginala. Am o sarcină de 6 săptămâni. Se pare că durerile și sângerările ușoare sunt normale datorită faptului că organismul vede sarcina ca pe ceva străin, intruziv și încearcă să o elimine.
Medicul mi-a recomandat No-Spa, Acifol și Arefam.
Totuși, dacă de vreo 3 zile nu am mai avut crampe și spasme, azi, după eco, iar am. Probabil de la sonda aia minunata... 🙄
Mulțumesc tuturor pentru răspunsurile voastre.

Utilizator11637601101

acum 2 ani

Luați medicația care v a dat o ca e f bună și stați în pat. O sa mai fie dureri dar vor trece. Sarcina usoara! 🙏