S-a mai confruntat cineva cu asta?

Sarcina

Postata de Utilizator11718660624 cu 3 luni in urma.

Bună!
Sunt însărcinată în 7 săptămâni. De cateva seri am început să nu mai pot dormi și de fiecare dată când reușesc să ațipesc mă trezesc mâncărimile de pe corp. E ca și cum ma ciupește un țânțar. Îmi apar niște blânde care apoi dispar și nu imi mai apar decat atunci cand încerc să adorm la loc.
Știu că sună ciudat..

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum 3 luni

Buna ziua,

E posibil sa va confruntati cu o conditie numita prurit gravidic. Aceasta corespunde unui simptom frecvent intalnit in timpul sarcinii si consta in mancarimi care apar pe diverse zone ale corpului. Mecanismul care sta la baza acestui simptom nu este pe deplin elucidat, insa s-ar putea sa aiba legatura cu modificarile hormonale care au loc in timpul sarcinii.

Totusi, este foarte important sa consultati un medic pentru a exclude conditii mai serioase, cum ar fi colestaza gravidica. Aceasta este o afectiune hepatica care poate aparea in timpul sarcinii si are ca simptom principal mancarimi, in special pe maini si pe talpi, dar pot aparea si in alte parti ale corpului. Este o boala rara, insa destul de grava pentru mama si fat, necesitand tratament medical imediat.

Retineti ca informatiile pe care le-am oferit sunt generale si nu inlocuiesc sfatul medicului.

Este important sa consultati un medic in legatura cu situatia specifica si sa urmati recomandarile acestuia: https://www.clickmed.ro/medic/dermatologie

Articole de interes:
sfatulmedicului.ro/Sarcina--nasterea-si-lauzia/colestaza-in-timpul-sarcinii_19776
sfatulmedicului.ro/Dermatita/pruritul-mancarimea_8226