rubeola in timpul sarcinii

Sarcina

Postata de diana_anaid cu 12 ani in urma.

virusul rubeolei- anticorpi igG este mai mare de >500 cat de grav este?

Raspunsuri (3)

Dr. Cristian Irina

acum 12 ani

Acest titru ridicat de anticopri anti rubeola tip IgG indica infectie in antecedente, ori vaccinare, ori infectie recenta. se recomanda efectuarea anti-rubeola IgM din acelasi ser;
Anticorpii anti rubeola de tip IgG apar de obicei după aproximativ 1 saptamana de la generarea anticorpilor IgM (cei din urma apar de la cateva zile de la aparitia eruptiei); nivelul IgG creste rapid atingand un platou la 6-10 saptamani de la debutul bolii, dupa care scad progresiv la un titru (15-200 UI/mL) care se mentine toată viata. Reinfectia, care este complet asimptomatica, este insotita de cresteri moderate ale anticorpilor IgG.

Nina

acum 8 ani

Buna ziua. Am urmatoarele rezultate la analizapentru Rubella :
IgG- 36.6 UI/ml - pozitiv (pozitiv=>10 UI/ml)
IgM - 1.4 Neconcludent (Neconcludent: 1.2 - 1.6 UI/ml)
Va rog frumos sa-mi spuneti, care ar fi cauza unui astfel de rezultat. Evident am facut boala, insa de ce iese neconcludent la IgM?
Multumesc.

Utilizator11709235663

acum o luna

Buna ziua! Cum ati rezolvat? Si mie mi.a iesit IgM 0.8 si trec prin foarte multe teste acum si ma gandesc la toate complicatiile care pot aparea. Multumesc!