RMN in primele saptamani de sarcina

Sarcina

Postata de andreea58881613 cu 10 ani in urma.

Buna ziua! Va solicit ajutorul in rezolvarea unei probleme esentiale pentru mine in acest moment.
In data de 5 martie am facut un RMN la pelvis, cu substanta de contrast (Magnegita), nestiind ca sunt insarcinata. Zilele trecute am facut un test de sarcina si un control ginecologic care mi-au confirmat o sarcina de 7 saptamani, ultima menstruatie fiind pe 7 februarie. Medicul care m-a consultat spune ca in acest moment sarcina pare a fi ok, este prins bine, iar inimioara ii bate normal.
Va rog sa ma ajutati cu un sfat, imi doresc copilul chiar daca a venit pe neasteptate, insa nu gasesc notiuni clare asupra riscurilor la care poate fi expus. Toate informatiile gasite pe internet sunt destul de vagi, iar medicii pe care i-am intrebat au pareri impartite – fie sa renunt la copil, fie sa mai astept sa vad cum decurg lucrurile in urmatoarele saptamani.

Raspunsuri (1)

Marina

acum 9 ani

Buna draga mea parerea mea e sa faci i programmare la consulenta teratoligica genetica si ei iti vor spune exact riscurile care sunt!eu am facut raze torace si iau antidepressivi de de 1 an de cand am suferit un avort spontan gemellare !acum sunt insarcinata in 8 sapt si sper sa o pot duce pana la fine😘😘😘