Risc sarcina. Problema ?

Sarcina

Postata de Utilizator11721985537 cu o luna in urma.

Buna ziua! Am aflat ca sunt însărcinată soțul meu are o problema cu hemoglobina mai exact sa depistat ca are o boala doctora lui a spus ca nu este genetica dar tot am o teama

Raspunsuri (3)

SfatulMedicului

acum o luna

Buna ziua,

Felicitari pentru sarcina!

Este perfect normal sa va ingrijorati legat de starea de sanatate a viitorului bebelus, mai ales daca tatal sau se confrunta cu o problema medicala. Daca doctorul sotului dvs. a spus ca boala acestuia nu este genetica, acest lucru inseamna ca ea nu va putea fi transmisa copilului dvs.

Hemoglobinopatiile sau bolile care afecteaza hemoglobina sunt de obicei mostenite, deci daca doctorul a declarat ca boala sotului dvs. nu este de acest fel, nu ar trebui sa fiti ingrijorata. Totusi, pentru linistea dvs. ar fi bine sa consultati un specialist in genetica medicala.

Retineti ca informatiile pe care le-am oferit sunt generale si nu inlocuiesc sfatul medicului.

Este important sa consultati un medic in legatura cu situatia specifica si sa urmati recomandarile acestuia: https://www.clickmed.ro/medic/genetica

Articole de interes:
sfatulmedicului.ro/dictionar-medical/hemoglobinopatie_3696
sfatulmedicului.ro/Boli-ale-sangelui/sangele-si-bolile-de-sange_7739

Utilizator11723150908

acum o luna

AS DORI ȘI EU UN RĂSPUNS dacă ma puteți ajuta cu niște întrebări Am 24 de ani și încerc sa rămân însărcinată și nu știu cum habar nu am ce sa mai fac sunt cu soțul meu de 1 an si 8 luni și nu rămân puteți sa ma ajutați CU UN SFATURI

Utilizator21725952031

acum o saptamana

Nu sunt medic dar daca ti-ai calculat perioada fertila corect de fiecare data atunci e posibil sa ai o problema cu infertilitatea. Este tratament pentru infertilitate si doar un medic ginecolog te poate ajuta si decide pe baza a mai multor teste si analize daca ai probleme cu infertilitatea.