Risc de sarcina

Sarcina

Postata de MMMMihaelaMMM cu 10 ani in urma.

Buna ziua! Daca cu o saptamana inaintea ciclului menstrual am facut sex neproptejat, fara ca el sa ejaculeze in interior si la interval de o ora am facut din nou sex neprotejat, tot fara ejaculare in interior exista vreun risc de a ramane insarcinata? Mentionez ca in acel interval de o ora a urinat, deci mai exista sanse ca spermatozoizii sa fie prezenti in uretra?

Raspunsuri (2)

Anca

acum 10 ani

Orice sex neprotejat prezinta riscuri. Ele sunt mai mari sau mai mici in functie de varsa, de ziua ciclului, perioada de fertilitate. Iar daca intrebarea ta se refera la posibilitatea ca partenerul sa fii eliberat spermatozoizi sau nu, raspunsul e da, sanse sunt chiar daca nu s-a produs ejaculare in inerior. Iar riscurile ca acei spermatozoizi sa fie foiosi si sanatosi, rezistenti la orice, creste daca paratenerul e tanar (16-30 ani).
Daca e ok pt voi o sarcina neplanuita.....atunci continuati. Daca practici asta doar ca sport extrem, mai gandesta-te....in joc nu e numai viata ta.

Numai bine!

Medic SfatulMedicului

acum 10 ani

Sarcina este putin probabila deoarece nu erati in perioada fertila ( care este cu 14 zile inainte de urmatoarea menstruatie).