Risc de sarcina?

Sarcina

Postata de hina cu 13 ani in urma.

Buna ziua, as avea o intrebare si v-as fi foarte recunoscatoare daca mi-ati putea raspunde. Voiam sa stiu daca exista riscul unei sarcini in conditiile in care a existat un raport sexual protejat cu anticonceptionale si la 2 zile dupa acesta am inceput administrarea de antibiotice. Dupa inceperea administrarii de antibiotice nu a mai existat niciun contact sexual. Am pus aceasta intrebare cu gandul la durata de viata a spermatozoizilor in vagin si la capacitatea lor de fecundare in acest timp. Mentionez ca pilulele contraceptive sunt yasmin iar antibioticul este azitromicina. Va multumesc.

Raspunsuri (2)

Iuli

acum 13 ani

Nu este absolut imposibil. Chiar a scris aici de mai multe ori o tanara care a ramas gravida luand anticonceptionale si antibiotice. Si-a dat seama abia in luna a 3-a (a avut ciclu) si a facut intrerupere acum cateva zile. Deci mare grija! Foloseste prezervativ neaparat cat iei antibiotice. Sa speram ca nu s-a intamplat nimic. Daca iti intarzie (sau chiar daca nu...) fa-ti un test de sarcina peste 2 sapt, sa fii sigura.

hina

acum 13 ani

Multumesc mult pentu raspuns. Presupun ca o sa fac si un test de sarcina ca sa fiu linistita. Sper insa ca riscul nu e pre mare:)