rh?

Sarcina

Postata de nycol007 cu 12 ani in urma.

daca sotul meu are rh negativ si grupa 01 iar eu rh pozitiv si grupa a2 este vreo pentru bebe???

Raspunsuri (4)

Iuli

acum 12 ani

Da, exista o incompatibilitate de rh. Discutati cu medicul dvs.

eu

acum 10 ani

esti dus/a, exista o problema atunci cand mama are Rh negativ.
cauta in imensul google

Dr. Georgescu Cristian

acum 12 ani

buna ziua,

dupa cum a scris si Iuli, daca unul din parteneri are Rh pozitiv iar celalalt Rh negativ, se numeste incompatibilitate Rh.
totusi, probleme apar numai atunci cand femeia are Rh negativ, iar barbatul Rh pozitiv, si trebuiesc urmate anumite masuri profilactice....deci chiar si asa, se pot face copii sub atenta indrumare a medicului ginecolog.
despre incompatibilitatea Rh puteti citi si acest articol, tot pe acest site unde ne-ati si scris: //sfatulmedicului.ro/Investigatii-in-sarcina/incompatibilitatea-materno-fetala-in-sistemul-rhesus-rh_6729

va urez o seara buna

eu

acum 10 ani

multumim de raspunsul corect ;)