Rh-negativ

Sarcina Izoimunizare rh

Postata de eli_eliza cu 12 ani in urma.

Buna seara.
Eu fac parte din categoria celor cu Rh negativ iar sotul meu este Rh pozitiv,avem un copil superb care are tot Rh pozitiv si la nasterea caruia am primit injectia Imunoglobulina anti-D,doar ca din nefericire acum doi ani am avut o intrerupere de sarcina si nu am reusit sa procuram Imunoglobulina .
Vreau sa stiu ce pot face ptr a duce la capat cu bine o sarcina si ptr a da nastere unui copil sanatos
Multumesc

Raspunsuri (2)

Dr. Cristian Irina

acum 12 ani

ar fi bine de monitorizat prin analize de sange, nivelul anticorpilor anti Rh (de tip IgG) la prima consultatie prenatala, repetata la fiecare 4 saptamani dupa saptamana 20 de sarcina. daca anticorpii sunt prezenti in primele 12 saptamani, semnifica ca izoimunizarea (contactul hematiilor Rh pozitive ale fatului cu cele rh negative ale mamei, ce determina aparitia anticorpilor materni anti Rh) a avut loc anterior sarcinii respective; daca apar dupa saptamana 26-28, izomimunizarea s-a realizat in cursul sarcinii respective.

maria

acum 9 ani

Cum ești Cum este bebe 2????? Sunt în aceeași situație .te rog raspundemi