Rh negativ

Sarcina

Postata de Nina Leea cu 13 ani in urma.

As dorii sa stiu daca mama si tatal copilului au Rh pozitiv, copilul poate avea Rh negativ?

Multumesc!

Raspunsuri (9)

Adrienne

acum 13 ani

Categoric,nu !

dannutza

acum 13 ani

din cate stiu eu nu,chiar e indicat ca cei doi viitori parinti sa aiba acelasi rh

Iuli

acum 13 ani

Nu.

Andra

acum 13 ani

nu

m_andra

acum 13 ani

Da, se poate, daca parintii sunt heterozigoti si sa aiba pe genele recesive. Prin urmare din doi parinti cu Rh pozitiv, poate iesi un copil cu Rh negativ ( de altfel cum e cazul meu).

m_andra

acum 13 ani

Ca o scurta explicatie:

a) Rh- inseamna (- - )
b) Rh+ heterozigot inseamna (+ -)
c) Rh+ homozigot (+ +)

Copilul ia o gena de la fiecare parinte.

Mama este a) in cazul nostru, tatal poate fi b) sau c).

Combinatiile posibile intre a) si b) sunt a) si b).
Combinatiile posibile intre a) si c) sunt b).

Eu sunt nascuta din combinatia b) si b) si sunt a).
La fel de bine puteam sa fiu b) sau c).

dannutza

acum 13 ani

buna imi pare rau ca am sa te dezamagesc dar se poate ca copilul sa aiba alt rh decat al parintilor eu am trecut prin asa ceva ,am nascut de curand un baietel si atat eu cat si sotul avem rh negativ iar baietelul s a nascut cu rh pozitiv,am inteles de la medicii ca se si mosteneste.sanatate

Adrienne

acum 13 ani

Ti s-a recomandat vaccinarea ?

dannutza

acum 13 ani

buna ,nu pentru ca ac***a acelasi rh(negativ)nu s a gandit nimeni ca baietelul va avea pozitiv precizez ca la mine este al 2 lea copil,( din cauza ca nu am fost compatibili a avut un icter mai prelungit)