RH NEGATIV

Sarcina

Postata de CARMEN3104951 cu 14 ani in urma.

Buna ziua, sunt la prima sarcina, 12 saptamani, si am gr A2 si Rh negativ, sotul RH pozitiv. ce pot face pt a preveni eventuale complicatii ale sarcinii?multumesc

Raspunsuri (3)

nicoleta

acum 14 ani

Trebuie sa mergi la medic,eu am Rh negativ si sotul pozitiv iar copilul s-a nascut perfect sanatos, intodeauna la prima sarcina nu exista complicati.Eu am fost la Bucuresti la Institutul de Hematologie ptr dozare de anticorpi dar analizele au aratat ca nu am nevoie.Nu te mai speria degeaba ,deoarece mama mea are aceiasi grupa de singe ,iar noi copiii sintem perfecti sanatosi iar eu sint a treia la nr,mentionez ca inainte sa am copil am facut un avort deci el este al doilea .Am uitat sa-ti spun ca se face un vaccin inmediat dupa nastere la mame ,trebuie sa ti-l cumperi singura sau sa faci comanda la farmacie ,acest vaccin trebuie administrat in primele 24 h de la nastere, sint mai multe de spus ,intreaba medicul .MULTA SANATATE

tot eu

acum 14 ani

defapt am gresit am un chiuretaj si un avort spontan ,inainte sa am pe micutu meu

CARMEN3104951

acum 14 ani

multumesc mult, asa o sa fac!multa sanatate!