rh negativ

Sarcina

Postata de magdaioana cu 14 ani in urma.

buna,am si eu o problema...inainte de nunta am facut anlizele ce se cer si am aflat ca am rh negativ si sotul pozitiv.eu am gr 01 si el ab4.
in urma cu 8 ani am facut un avort la 10 saptamani.m-am simtit bine,nu am nici o problema de natura ginecologica.as vrea sa stiu daca e vreo problema cu o potentiala viitoare sarcina!!??
va multumesc mult!!!

Raspunsuri (1)

Iuli

acum 14 ani

In principiu, la prima sarcina a unei femei care are alt Rh decat partenerul nu se intampla nimic deoarece anticorpii nu existau inca. Acestia s-au format in acel moment. La urmatoarea sarcina anticoprii existand deja, exista posibilitatea ca femeia sa nu poata duce sarcina la bun sfarsit. De aceea nu se recomanda femeilor cu incompatibilitate de rh (femeile cu rh negativ au sanse foarte mici sa gaseasca barbati tot cu rh negativ, fiind mult mai rar) sa faca vreun avort.
Fa-ti teste de compatibilitate si vorbeste cu medicul inainte de a ramane gravida.