rh negativ si o a3a sarcina

Sarcina

Postata de mike38 cu 14 ani in urma.

As vrea sa stiu daca mai sunt mamici in situatia mea.Am 39ani, doi copii, de 12 si 3ani si sunt insarcinata in 2luni. Cu primele sarcini nu am avut probleme cu anticorpii, de aceea nu mi s-a facut vaccinuri dupa nasteri, acele vaccinuri care se fac de obicei la femeile cu rh negativ.Specific , nu am avorturi sau chiuretaje. As fi vrut sa stiu daca mai sunt mamici care au rh negativ si care au reusit sa faca 3 copii sanatosi.Sotul meu are rh pozitiv.

Raspunsuri (1)

raluca

acum 14 ani

Buna Mike,
Trebuie sa stii ca daca ai Rh negativ nu inseamna ca esti bolnava. Chiar daca ai Rh negativ trebuie obligatoriu sa faci vaccinul, atunci tu nu vei mai dezvolta anticorpi impotriva propriului copil. Multa sanatate si o sarcina cat mai usoara si fara probleme. Astept vesti.