rh negativ si a doua sarcina

Sarcina Izoimunizare rh

Postata de anca larisa cu 9 ani in urma.

Buna ,am si eu nevoie de o lamurire!sunt insarcinata in 13 saptamani a doua oara si am Rh negativ (sotul are pozitiv) iar la prima sarcina nu am facut niciun fel de izoimunizare(sau cum i-o fi zicand) si nici la 72 de ore dupa nastere nu am facut nimic;nelamurirea mea este,acum cand trebuie sa fac vaccinul ala?tot la 28 de saptamani,sau mai devreme?

Raspunsuri (6)

ramona340

acum 9 ani

Buna!

Pe parcursul sarcinii este necesar sa faci dozare de anticorpi anti Rh, adica o analiza la sange din care sa reiasa daca ai sau nu anticorpi antiRh. E bine sa o faci deja. In functie de aceasta analiza, ti se va administra vaccinul. Numai bine!

anca larisa

acum 9 ani

Mersi frumos pt raspuns! Ideea e ca am fost la medicul meu si nu mi-a zis nimic, desi stie ca am rh negativ. Sa ii propun eu? El nu s-a ingrijorat deloc...

anca larisa

acum 9 ani

Mersi frumos pt raspuns! Ideea e ca am fost la medicul meu si nu mi-a zis nimic, desi stie ca am rh negativ. Sa ii propun eu? El nu s-a ingrijorat deloc...

anca larisa

acum 9 ani

Mersi frumos pt raspuns! Ideea e ca am fost la medicul meu si nu mi-a zis nimic, desi stie ca am rh negativ. Sa ii propun eu? El nu s-a ingrijorat deloc...

anca larisa

acum 9 ani

Mersi frumos pt raspuns! Ideea e ca am fost la medicul meu si nu mi-a zis nimic, desi stie ca am rh negativ. Sa ii propun eu? El nu s-a ingrijorat deloc...

ramona340

acum 9 ani

Insista pe faptul ca ai mai avut o sarcina si nu ai facut vaccinul cu imunoglobulina anti D. Este foarte important. Daca nu iti cere el sa faci dozarea de anticorpi anti Rh, poti face tu asta la Centrul de transfuzii. In ploiesti costa 36 lei. Ideal este sa apara absenti. Daca medicul tau nu ofera importanta acestui aspect, consulta si un alt medic, pentru ca e foarte important sa stii daca ai sau nu in organism anticorpi anti Rh si sa tii sarcina sub supraveghere din acest punct de vedere.