RH negativ, risc la a 2-a sarcina?

Sarcina

Postata de coldy cu 12 ani in urma.

Buna,
Am RH Negativ, iar pertenerul meu RH pozitiv. Intrebarea este daca trebuie sa efectuez analize de sange inaionte de a ramane insarcinata. Am avut o intrerupere de sarcina. Vor exista probleme in sensul ca va trebui sa-mi fac vaccin inainte de a ramane insarcinatra?
Am inteles ca la prima sarcina nu exista riscuri, si ca acel vaccin ar trebui administrat imediat dupa nastere.
Multumesc,

Raspunsuri (1)

Medic Epuran

acum 12 ani

Daca o femeie are Rh negativ, dar a mai fost expusă sângelui Rh pozitiv (prin sarcini anterioare sau mai ales prin avorturi), aceasta poate dezvolta anticorpi antiRh astfel încât la o nouă sarcină există posibilitatea apariţiei unor complicaţii care pot varia de la apariţia icterului neonatal până la moartea fătului în uter.
În aceste cazuri pentru a minimaliza aceste consecinţe, după orice sarcină terminată prin naştere sau prin avort ar trebui administrate imunoglobuline (gamaglobuline), care au efect asupra sarcinilor ulterioare.