Rh negativ..AJUTOR

Sarcina

Postata de bacilaalexandra cu 11 ani in urma.

Buna as avea o intrebare
miam facut analizele la sange in Italia....si mia iesit AB0 si RH negativ...sunt in a 2 luna de sarcina....pot sa am o problemaa..va rog ajutatima..acuma 2 ani am avut si un avort facut...va rog ajutatima:(

Raspunsuri (4)

Medic SfatulMedicului

acum 11 ani

Daca fatul va avea Rh pozitiv si dumneavoastra aveti Rh negativ exista riscul ca organismul dumneavoastra sa dezvolte anticorpi anti Rh pozitiv, ca o reactie alergica la sangele fatului ( atunci cand acesta vine in contact cu sangele matern) si astfel sa duca la afectarea fatului ( printr0o rectie de distrugere a celulelor rosii). Acest lucru se poate preveni prin administrarea de imunoglobuline Rh in timpul sarcinei si dupa nastere.
Asadar, prezenta de Rh negativ nu trebuie sa constituie o problema cata vreme se administreaza imunoglobulinele Rh.
Consultati-va cu medicul ginecolog.

Adrienne

acum 11 ani

In comparatie cu incompatibilitatea de Rh ,cea de ABO in sarcina, nu este atat de periculoasa. Consecinta poate fi anemia hemolitica a nou- nascutului, forma nefiind atat de severa. Pentru aceasta incompatibilitate de grup ABO nu exista vaccin de preventie dar, medicul cu care vei naste trebuie sa cunoasca acest lucru.

Adrienne

acum 11 ani

Ce grupa de sange are partenerul ? Daca are Rh-ul negativ atunci nu va fi nicio problema.

bacilaalexandra

acum 11 ani

sotul meu are Rh pozitiv...