Rezultatul analizelor pentru sarcina primul trimesteu ?

Sarcina

Postata de Daniela cu 6 luni in urma.

Buna ziua , sunt insarcinata in 8 sap si me au iesit analizele cam proaste . Mai detailia aceasta ( leucocite 12.22, mm neutrofile 8,84 mm fibriogen 496 mg/dl
Care din ele sunt grave .
Imi este frica sa nu afecteze sarcina
Multumesc

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum 6 luni

Buna ziua!

Valorile pe care le-ai mentionat nu sunt neaparat alarmante, insa pot indica o stare inflamatorie sau infectioasa.

- Valoarea leucocitelor (12.22) este usor peste limita superioara normala (4.5-11.0 x10^3/mmc). Aceasta poate indica o infectie sau o reactie inflamatorie in organism, insa valoarea exacta depinde si de laboratorul unde au fost facute analizele.
- Valoarea neutrofilelor (8.84) este si ea putin ridicata, dar este important sa interpretezi aceasta valoare impreuna cu totalul leucocitelor. Neutrofilele sunt un tip de globule albe care lupta impotriva infectiilor.
- Fibriogenul (496 mg/dl) poate indica prezenta unei inflamatii sau a unui proces trombotic. Valoarea normala a fibriogenului poate varia in functie de laborator, asa ca este indicat sa discuti cu medicul tau despre acest rezultat.

Doar medicul poate spune cu certitudine daca aceste valori pot afecta sarcina. El va analiza rezultatele concomitent cu istoricul tau medical si alte simptome, daca sunt prezente. Medicul iti poate recomanda si alte investigatii sau analize suplimentare pentru a investiga in detaliu cauzele acestor valori ridicate.

Va recomandam sa va programati la medic: https://www.clickmed.ro/medic/ginecologie

Articol de interes: https://sfatulmedicului.ro/Investigatii-in-sarcina/teste-si-analize-in-sarcina_11096