rezultate toxoplasma

Sarcina

Postata de nicoleta4879124 cu 12 ani in urma.

toxoplasma Ac.IgG -valoare obtinuta 293,90 negativ30 UI/ml
toxoplasma Ac.Igm -valoare obtinuta 10.02 negativ 1.0
p***a
AS DORI SA-MI SPUNA SI MIE CINEVA CE INSEAMNA ACESTE VALORI,PRECIZEZ CA SUNT INSARCINATA SI DORESC URGENT UN RASPUNS.

MULTUMESC,

Raspunsuri (8)

Iuli

acum 12 ani

Din ce inteleg analizele sunt pozitive. Nu inteleg de ce nu ati facut aceste analize inainte de a ramane insarcinata?

nicoleta4879124

acum 12 ani

stiu ca trebuia sa le fac inainte dar am ramas si nu am mia apucat,este ceva grav?

Iuli

acum 12 ani

Da, toxoplasmoza poate provoca malformatii fetale grave inclusiv orbire. Imi pare foarte foarte rau. Trebuia sa va protejati si sa va faceti toate analizele. A fost o mare greseala. Discutati cu medicul dvs.

nicoleta4879124

acum 12 ani

medicul m-a pus sa repet inca o data analiza,am facut-o dimineata si saptamana viitoare astept rezultatul,poate exista vreun tratament,

multumesc,

Mihaela22120678

acum 12 ani

Nu se intelege din valorile pe care le-ati dat. Acolo scrie negativ la amandoua, sau nu va d eu bine?
daca IgG este pozitiv si IgM negativ asta inseamna infectie veche care a lasat in urma anticorpi si nu e o problema. Doar daca IgM sunt pozitivi atunci este problema si trebuie sa luati o decizie cu privire ka sarcina, caci da PROBLEME GRAVE LA FAT.
MULTA SANTAATE!

nicoleta4879124

acum 12 ani

Ac.IgG -val obtinuta 293.90 negativ30 UI/mL
Ac.IgM -val obtinuta 10.02 negativ1.0 p***a

Asa scrie in buletinul de analize,nu stiu ce inseamna de aceea va rog sa ma ajutati.

multumesc,

Iuli

acum 12 ani

Mihaela: prima valoare este cea inregitrata de ea iar a doua este pentru ca testul sa fie negativ. Adica IgG val obtinuta: 293,90; negativ = 30. La ea ambele sunt peste valoarea de negativ. Eu asa inteleg.
Probabil va trebui sa renuntati la sarcina daca este asa.

Mihaela22120678

acum 12 ani

Da, asa ar parea, dar totusi ce inseamna p***a de la sfarsit? Eu zic sa te consulti totusi si cu un medic infectionist, sa vezi ce parere are. E greu de luat o decizie...dar totusi riscul e mare... mult succes!