Rezista un copil dupa avortul spontan?

Sarcina

Postata de Alina cu un an in urma.

Buna seara! Am o problema delicata legata de sarcina... in luna septembrie 2021 am ramas insarcinata. Sarcina a fost toxica. Am suferit un avort spontan in noiembrie 2021. Simptomele de sarcina toxica au disparut imediat dupa avortul spontan.
Cu tatal nu m-am inteles dupa ce am ramas insarcinata, devenind violent, incepand sa bea, si sa consume droguri, in consecinta, la jumatatea lunii septembrie ne-am despartit.
In luna decembrie mi-am facut o alta relatie, pe al 2lea partener il cunosteam de foarte mult timp. Estimez ca am ramas insarcinata in data de 25.12. Copilul nu a fost planuit. El a baut, apoi am avut 2 contacte sexuale, unul dupa altul.
Singurul simptom de sarcina pe care l-am avut a fost in luna februarie, respectiv varsaturi, carora nu le-am dat importanta.
In aprilie copilul a inceput sa miste, atunci am aflat de sarcina, m-am programat imediat la ecografie.
Pe 28 aprilie mi-a fost confirmata sarcina, dar doamna doctor mi-a specificat faptul ca am 32 saptamani de sarcina, si ca am ramas insarcinata in septembrie.
I-am spus despre avortul spontan, nu mi-a spus nimic. Am facut o alta ecografie, acelasi raspuns.
M-am programat la morfologie fetala, insa cand a aflat de ultimul cm, a zis ca e copilul prea mare sa se mai vada, si mi-a facut biometrie.
Tatal copilului m-a parasit cand a aflat faptul ca sarcina este atat de avansata.
Va rog sa ma ajutati, sunt disperata! Este posibil ca fetusul sa fii rezistat si trait dupa avortul spontan?
Mentionez faptul ca am avut sarcina gemelara, si am vazut ambii embrioni, atunci cand au fost eliminati.
Nu stiu ce controale sa mai fac, sau la ce clinica da merg, sa aflu exact varsta sarcinii! Va multumesc din suflet pentru ajutor, pentru sfaturi si pentru timpul acordat!

Raspunsuri (2)

Admin SfatulMedicului

acum un an

Buna ziua,
Pentru a putea primi un raspuns adecvat va recomandam sa mergeti la un control medical. Articol de interes: https://sfatulmedicului.ro/teste-medicale/calculator-sarcina_8

Alexandra S

acum un an

Ai primit un răspuns? Cum ești ?