Radiografie pulmonara in timpul menstruatiei de pana in sarcina?

Sarcina

Postata de Utilizator11708487283 cu 2 luni in urma.

Buna, am facut o radiografie la plamani pe data de 24 ianuarie cand eram la menstruatie , iar pe data de 18 februarie am descoperit ca sunt insarcinata. Ne dorim foarte tare acest copil, dar mai ales sa fie sanatos fara nici un fel de probleme cauzate de noi, ca am suferit o pierdere semnificativa si nu am mai rezista la o alta. V-as mulțumi din suflet pentru raspunsurile dvs sincere.

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum 2 luni

Buna ziua,

Zona pelvina nu este expusa la radiatii in timpul unei radiografii pulmonare, asa ca exista un risc foarte scazut ca copilul tau sa fie afectat. De asemenea, in primele zile sau saptamani dupa o posibila conceptie, celulele embrionului nu sunt inca diferentiate, astfel incat riscul de afectare este redus. Cu toate acestea, in caz de neliniste, recomandam sa te consulti cu un medic obstetrician-ginecolog. Este important sa mentionezi orice expunere la radiatii anterioare medicului tau.

Retineti ca informatiile pe care le-am oferit sunt generale si nu inlocuiesc sfatul medicului. Este important sa consultati un medic in legatura cu situatia specifica si sa urmati recomandarile acestuia: https://www.clickmed.ro/medic/ginecologie

Articol de interes: https://sfatulmedicului.ro/Sarcina--nasterea-si-lauzia/radiologia-in-timpul-sarcinii_14914