radiografia si sarcina

Sarcina

Postata de ina valentina cu 12 ani in urma.

o sa incerc sa fiu cat mai clara
ultimul ciclu a fost pe 14 feb 2012 ..pe data 22.02.12 acuzand dureri in partea stanga sub coasta am facut un set de analize la Urgenta ( sange,EKG, ecografie si radiografie), totul ai iesit normal. Doamna care mi-a facut ecografia ma intrebat daca sunt insarcina iar eu am crezut ca sunt. Pe 17 martie am facut test de sarcina si a iesit pozitiv. Daca eram insarcinata nu ar fi trebuit sa apara in sange sau la ecografie ? sunt foarte ingrijorata datorita ecografiei

Raspunsuri (1)

Dr. Cristian Irina

acum 12 ani

pentru confirmarea sarcinii ar fi fost necesar dozarea beta HCG seric sau testarea din urina.
radiografia , in functie de doza folosita a radiatiilor ionizante pot afecta embriogeneza in trimestrul I de sarcina, restrictia de crestere a fatului, malformatii congenitale.