Radiografia si preconceptia

Sarcina

Postata de Klarisse cu 14 ani in urma.

Buna tutror,

Va scriu in speranta ca ma puteti ajuta cu experienta voastra.
Ieri am facut doua radiografii una la plaman si una la coloana lombara. Azi am avut contact sexual neprotejat cu sotul meu; ieri a fost ovulatia. Exista vreun pericol pentru o eventuala sarcina?

Multumesc

Raspunsuri (8)

raluca

acum 14 ani

Poate totusi nu esti insarcinata si nu v-a fi nici o problema cu acele radiografii. In cazul in care ai ramas, ar fi bine sa-ti intrebi medicul ginecolog.

raluca

acum 14 ani

poate exista riscul unei sarcini daca nu te-ai protejat, dar acesta sarcina nu va fi afectata de radiografiile pe care le-ai facut inainte de concepere

Klarisse

acum 14 ani

Noi ne dorim un bebelus insa mi-e teama de eventualele efecte ale razelor..am mai citit si eu si am inteles ca nu ar trebui sa afacteze sarcina..dar mai multe opinii sunt binevenite.

Va multumesc.

laura

acum 14 ani

Cand vei avea confirmarea ca esti insarcinata poti intreba medicul ginecolog, dar eu nu cred ca trebuie sa-ti faci griji.

Sheila

acum 14 ani

Buna
Gandestete ca nu era nimic conceput in momentul radiografiilor. Stai linistita daca aveti norocul sa fie bebe nu vor fi probleme.
Numai bine si sa ne anunti daca ati reusit

Olivia

acum 14 ani

Si eu am facut radiografie pulmonara in a doua luna de sarcina si nu s-a intamplat nimic. Acum am o fata sanatoasa, frumoasa si desteapta de 13 ani si jumatate.

Klarisse

acum 14 ani

Va multumesc pentru mesaje, acum astept sa vad daca s-a prins sau nu:). Am sa va tin la curent.

Klarisse

acum 14 ani

Of nici nu mai stiu ce sa cred. Doctorul de aici de pe site mi-a zis 3 luni sa evit sa raman insarcinata.....Unde e adevarul pana la urma?