Radiografia inainte de sarcina

Sarcina

Postata de mirela217119941 cu 10 ani in urma.

Buna ziua,

Revin cu aceeasi intrebare care am pus-o cu cateva zile in urma. Stie cineva sa imi raspunda? Pe data de 26.08.2013 baiatului meu de 5 ani, i s-a facut o radiografie la plamani. Am stat si eu in acea camera cu el ca nu dorea sa stea singur. Acum am o intrebare...saptamana viitoare pe data de 05, as fi dorit sa incerc sa concep un bebe, fiind la ovulatie. Precizez ca am 35 de ani. Nu v-a fi nici un risc pt viitorul copil sa se nasca cu vreo malformatie tinand cont de faptul ca am fost si eu iradiata odata cu baietelul meu de 5 ani? Exista vreun risc sau trebuie sa mai astept o perioada inainte de concepere? Am citit pe internet ca trebuie sa astept 6 luni ? Este adevarat?

Raspunsuri (1)

Adrienne

acum 10 ani

Unii autori considera ca intervalul de siguranta pentru efectuarea unei investigatii radiologice [ ceea ce la tine nu s-a facut, fascicolul de raze nu a fost indreptat asupra ta ] este de 14 zile, de la prima zi a ciclului menstrual [ ziua in care a avut loc prima sangerare menstruala ] si pana in ziua in care femeia ovuleaza si eventual concepe. Deci, dupa acei autori, ai fost in intervalul de siguranta.