raceli si alte probleme in perioada de sarcina

Sarcina

Postata de AlyO cu 10 ani in urma.

Se pare ca ma prins raceala,ma doare gatul ,putin capul si am sii o tuse ciudata,nu este puternica dar ma tot chinueste ,asta este cam a treia zi .Si pe langa astea toata de azi de dimineata ma trezi cu niste dureri in partea dreapta sub coasta ,deveneau mai pronuntate cand trageam aer.Am uitat sa mentionez ca sunt insarcinata in 4 luni.
Legat de durerea din partea dreapta,am probleme cu fierea de mult si timp iar inainte sa raman insarcinata mi-am facut un ecograf si mi s-a spus ca fierea este tripla fata de dimensiunea ei normala.DURERILE DE AZI DIMINEATA SA FIE TOT DE LA EA PT CA ASEARA CAM PE LA 9 JUMATE AM MANCAT NISTE UN CU PAINE.Legat de raceala si tuse ce se poate lua in perioada aceasta?

Raspunsuri (1)

Medic SfatulMedicului

acum 10 ani

Foarte probabil ca durerea din partea dreapta sa fie cauzata de afectiunea biliara ( fiere), Este important sa tineti un regim de protectie biliara ( fara prajeli, mese in cantitati mici, fara grasimi, etc) .
Pentru " raceala" puteti utiliza paracetamol , in special daca apare febra.