prurit in sarcina

Sarcina

Postata de filomela1 cu 15 ani in urma.

buna!ma numesc mary si sunt in cea de a 28 a saptamana de sarcina...de cateva zile ma chinuie o mancarime de piele groaznica...medicul de familie mi-a zis ca este prurit in sarcina si ca nu imi recomanda nimik pt acesta
cert este faptul ca mqa trezesc si din somn si ma scarpin ajungand sa imi fac pielea nu doar rosie ci si cu bubite mici,de la atata scarpinat;
in speranta ca imi va citi cineva mesajul si imi va da un raspuns...va multumesc anticipat!

Raspunsuri (2)

simona166117244

acum 15 ani

Buna,
Din cate stiu aceast prurit de sarcina apare frecvent in ultimul trimestru de sarcina si dispare dupa nastere.
Stiu ca sunt indicate lotiunile si mixturile locale, ce nu se absorb in piele si care trebuie recomandate de catre un medic dermatolog.
Sarcina usoara in continuare si un bebe sanatos!

Dialine

acum 10 ani

Buna,

Incearca cu bai de ovaz. Am inteles ca ff bun un anume sapun Grandpa''s pin tar soap. Citeste pe forumurile din strainatate. Nu stiu in Romania de unde se poate procura, ...poate pe ebay, amazon.