Protecție anticoncepționale..?

Sarcina

Postata de cu o saptamana in urma.

Bună! Acum o săptămână am făcut.. și înainte cu câteva ore de act am luat o pastila.. anticoncepționale.. in timpul actului am făcut o cu prezervativ.. dar nu am văzut sa se fi spart sa să fi curs.. in prezent continui cu anticoncepționale dar mi e frica sa nu fi rămas
Ar fi vreo șansă sau sunt doar gândurile mele excesive?

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum o saptamana

Buna ziua,

Riscul de a ramane insarcinata in cazul in care ati luat corect pastilele anticonceptionale si ati utilizat prezervativul este extrem de mic. Metodele anticonceptionale, daca sunt utilizate asa cum trebuie, au un grad foarte mare de protectie impotriva sarcinii. Totusi, niciuna nu este 100% sigura. Daca va ingrijoreaza situatia, va recomandam sa faceti un test de sarcina pentru a fi sigura.

Retineti ca informatiile pe care le-am oferit sunt generale si nu inlocuiesc sfatul medicului.

Este important sa consultati un medic in legatura cu situatia specifica si sa urmati recomandarile acestuia: www.clickmed.ro/medic/ginecologie

Articole de interes:
sfatulmedicului.ro/Metode-contraceptive/cum-alegi-cea-mai-buna-metoda-contraceptiva_15358
sfatulmedicului.ro/Metode-contraceptive/eficacitatea-diferitelor-metode-contraceptive_17077