Prolactina

Sarcina

Postata de A|ecsandra cu 13 ani in urma.

Buna seara. Stie cineva cat ar trebui sa fie prolactina la o femeie gravida? Mi-am facut analizele de curand si mi-a iesit PRL 58.5 ng/ml ; testosteronul 2,7 ng/ml.
Am niste simptome ciudate: salivez mult, gust ciudat in gura (parca de metal) la orice miros tare limba parca imi amorteste, ma doare stomacul, sunt putin balonata. Ciclu menstrual am avut si in luna oct si noiembrie, ambele pe data de 1 si a fost normal. Mentionez ca recoltarea de sange am facut-o la cca o ora de la trezire in a 3a zi de menstruatie...si ultimul contact sexual l-am avut pe 17 oct. Am facutsi 3 teste de sarcina cu urina de dimineata si toate au iesit negative.
Iuli daca vezi mesajul poate iti dai o parere. Multumesc.

Raspunsuri (2)

Iuli

acum 13 ani

Buna.
Valorile normale ale prolactinei sunt: la femeile gravide 10-209 ng/mL (210-4390 mIU/L), la femeile care nu sunt gravide 2-29 ng/mL (59-619 mIU/L)
Nu am vazut celalalt mesaj al tau pt ca nu erai logata cand l-ai postat.
Daca ti-ai mai facut test de sarcina, la atata timp dupa "incident" si e negativ, nu sunt sanse nici una la un miliard sa fii gravida. Vezi ca de frica unei sarcini, iti poti induce niste simptome pe care le stii tu ca ar fi de sarcina. Toate simptomele pe care le ai nu arata neaparat sarcina. Adica poate sa te doara sto,acul si din alte motive. Tu ai prolactina mai mare decat normal, dar nu atat de mare cat pt o sarcina in luna a 3-a, dupa parerea mea. Daca si acum testele sunt negative NU esti gravida.

A|ecsandra

acum 13 ani

Multumesc Iuli pt informatii si sfaturi. Cand o sa am timp o sa merg la medic sa-mi interpreteze rezultatele analizelor.