prolactina marita

Sarcina

Postata de lentzi1980 cu 13 ani in urma.

sotia mea este insarcinata.in urma analizei de prolactina rezultatul a iesit cam mare -1378 U.I. este insarcinata in 7 saptamani. este periculoasa a ceasta valoare pentru evolutia sarcinii? cu 2 ani in urma a pierdut o sarcina oprita in evolutie la 10 sapt.este primul copil. va multuesc!

Raspunsuri (2)

Iuli

acum 13 ani

Este necesara o discutue cu medicul endocrinolog, singurul care este in masura sa interpreteze rezultatele.

didy_systyle

acum 13 ani

Valorile normale ale prolactinei sunt: la femeile gravide (210-4390 mIU/L), deci se pare ca valoarea este normala ,hiperprolactinemia este responsabila de o treime dintre cazurile de infertilitate fara menstruatie,insa nu este cazul.
In mod normal, in perioada de dupa nastere si inainte nivelul prolactinei este foarte crescut din cauza necesitatii secretiei de lapte si pregatirii corpului pt aceasta si nivelul de ocitocina va fi crescut in timpul travaliului si dupa pt ca initieaza eliminarea de lapte si stimuleaza contractia peretilor vaginali ,oricum un consult medical nu strica niciodata dar nu cred ca sunt motive de ingrijorare prolactina este tot timpul crescuta la femeile gravide tocmai din aceasta cauza difera valorile normale la femeile gravide.