profil torch

Sarcina Infectia cu citomegalovirus

Postata de Angel86 cu 12 ani in urma.

am un baietel de 11 luni si as dori sa raman iarasi insarcinata. am facut inainte de sarcina trecuta profilul torch si rezultatele au fost asa:
toxoplasmoza IgG pozitiv IgM negativ
rubeola IgG pozitiv Igm negativ
citomegalovirusul IGg pozitiv IgM negativ
herpetic IgG pozitiv IgM negativ

as dori sa stiu care din acestea ar trebui sa mi le refac acum, pentru a incerca sa raman iarasi insarcinata?

multumesc frumos

Raspunsuri (2)

Dr. Cristian Irina

acum 12 ani

Un test pozitiv de anticorpi IgG (IgG pozitiv) inseamna ca a existat infectia ,fie in trecut sau in prezent(dupa debutul bolii) cu agentul infectios (toxoplasma, rubeola, citomegalovirus, virusul herpex simplex). Prin compararea valorilor cantitative a anticorpilor din probele de sange recoltate la interval de 2-3 saptamani diferenta, se poate stabili daca nivelurile de IgG sunt in crestere (infectie recenta) sau sunt stabile (infectia a fost in trecut).
medicul ginecolog va indica necesitatea repetarii testului TORCH la consultul prenatal( in suspiciune de infectie : rash tegumentar si alte simptome de rubeola, simptome “flu-like” posibile in infectia cu citomegalovirus sau toxoplasmoza).

E....

acum 2 ani

Buna ziua, aceiasi problema este si la mine, este posibil de ramas insarcinata, care sunt sansele sa aduc pe lume un copil sanatos? Multumesc mult!