Probleme mari

Sarcina

Postata de andrei87 cu 15 ani in urma.

Va rog sa ma ajutati si pe mine am facut sex pt prima oara si eu si prietenul meu. Am folosit prezevativ dar e posibil k cumva sa fi curs lichid pe langa?
am simtit amandoi k e umed dar cred k acel lichid e d la mine. ne-amSperiat si a verificat prezevativul sa nu fie cumva spart. dar nu a fost. Vreau sa stiu daca trebuie sa-mi fac griji pentru o sarcina nedorita. Va rog sa-mi raspundeti cat mai rapid. Va multumesc anticipat!

Raspunsuri (2)

acum 15 ani

Draga mea,

Intr-adevar, prezervativul nu este un mijloc de contraceptie 100% sigur.
Insa, in cazul in care nu ati observat fisuri, pericolul unei sarcini nu exista.
In cazul in care a existat penetrare si fara prezervativ (eventual la inceputul actului sexual), desi partenerul nu a ejaculat in mod vizibil, exista riscul eliminarii unor cantitati mici de sperma si inaitea penetrarii propriu-zise.

Insa, asa cum specificam mai sus, daca contactul sexual a fost protejat iar prezervativul nu prezinta fisuri, puteti sa stati linistiti.

senzatia de umezeala pe care ati simtit-o este absolut normala si reprezinta lubrefierea vaginului. fara aceasta lubrifiere (substanta eliminata in urma excitarii), penetrarea ar fi fost dificila, dureroasa, in unele cazuri imposibila.

Pentru linistea ta, poti sa iei pilula de a doua zi, desi, in mod normal nu exista risc de sarcina.

Numai bine!

mimi54

acum 15 ani

Buna..
Cam aceasi problema as putea spune ca o am si eu.Am verificat prezervativul si nu a fost rupt sau fisurat,cu toate astea ciclul meu nu a venit.am facut 2 teste de sarcina care au iesit negative...Care ar putea fi cauza intarzierii?Rezultatul testelor ar putea fi gresite?
Va rog,as vrea si eu un raspuns urgent!Multumesc