probleme cu sarcina

Sarcina

Postata de giani 4000 cu 12 ani in urma.

Buna ziua an primu rand... am o antrebare legata de sarcina ...sotia mea este ansarcinata an 5 luni si jumatate...am fost la doctor pt ca avea ceva dureri si doctorul a zis ca este bn copilul dar placenta este foarte coborata aratand un aer foarte angrijorator si ne-a zis ca trebuie sa ajunga macar pana la 7 luni dar fara a arata ca o sa si reuseasca ...santem foarte speriati de situatie si nu stim ce sa facem ca sa reusim sa pastram copilul pt ca ni-l dorim foarte tare...daca cineva a trecut prin ceva asemanator si poate sa ne ajute cu un sfat ceva ce a-r putea sa mearga mai sigur decat asteptarea asta grea la care am fost supusi , nu stim daca o sa reuseasca sa treaca de 7 luni ce a-r putea sa faca sau cum sa se comporte ca sa nu agraveze situatia , va rog sa ne ajuatati!

Raspunsuri (5)

ariadna

acum 12 ani

Cu prima sarcina am avut placenta inserata jos si lipita si totusi am dus sarcina 40 de saptamani si 4 zile peste termen fara sa iau nici un fel de tratament.Mentionez ca am mers la servici pana in luna a noua.Am nascut o fetita sanatoasa si mare.Va sfatuiesc sa consultati un alt medic sa vedeti ce va spune si asta cat mai repede.Sarcina usoara si sanatate!!!

Dr. Cristian Irina

acum 12 ani

O placenta jos inserata se identifica cu placenta praevia (in mod normal placenta se ataseaza de uter deasupra cervixului- portiunea decliva a uterului, corespunzatoare colului). In acest caz ar trebuie urmate o serie de masuri :
-sa evite eforturile fizice intense
-prezentarea de urgenta la medic in cazul sangerarilor
-avertizarea medicului examinator asupra faptului ca nu trebuie sa se efectueze examinare pelvina (vaginala)
-evitarea contactului sexual dupa 28 de saptamani de sarcina.
-evitarea introducerii de tampoane intravaginale sau de efectuarea de dusuri intravaginale

giani 4000

acum 12 ani

Va multumim din suflet pentru raspunsuri...credeti ca daca s-ar interna antr-un spital a-r avea mai multe avantaje si inplicit mai multe sanse de a duce sarcina la bun sfarsit ?

giani 4000

acum 12 ani

Va multumim din suflet pentru raspunsuri...credeti ca daca s-ar interna antr-un spital a-r avea mai multe avantaje si inplicit mai multe sanse de a duce sarcina la bun sfarsit ?

giani 4000

acum 12 ani

Va multumim din suflet pentru raspunsuri...credeti ca daca s-ar interna antr-un spital a-r avea mai multe avantaje si inplicit mai multe sanse de a duce sarcina la bun sfarsit ?