preeclamsie

Sarcina

Postata de Ioana695706 cu 16 ani in urma.

sunt o viitoare mamica in varsta de 26 de ani cu o problema recenta foarte suparatoare.sunt isarcinata in 30 sapt,sarcina a evoluat extraordinar de frumos pana acum 2 sapt...cand au inceput sa apara edemele,mai intai la picioare,acum s-au generalizat...nu mai pot imbraca si incalta nimic...sunt ca un monstru
TA=110/60mmHg

Raspunsuri (2)

cristina515

acum 16 ani

Salut viitoare mamica. Sunt Oana, si eu o viitoare mamica. In legatura cu problema ta , nu as vrea sa te sperii dar trebuie sa o iei foarte in serios.In urma cu trei ani am trecut printr-o situatie asemenatoare (la mine edemele au inceput din sapt. a 20-a de sarcina iar tensiunea arteriala a inceput sa creasca pana a ajuns la 140/90), si din pacate la 30 de saptamani am pierdut sarcina. Singurul sfat pe care l-am primit de la medicul ginecolog la care am urmarit sarcina , a fost sa stau in pat cu picioarele asezate pe o perna si sa reduc sarea din alimentatie (dar eu cred ca ar fi trebuit sa mi se faca investigatii mai amanuntite si sa stau internata in spital). Acum suntem bine avem 28 sapt, edemele sunt foarte discrete si tensiunea este 120/70. Iti dorim multa sanatate si succes in continuare si sper sa auzim doar de bine despre voi.

Florian Alex

acum 16 ani

Si eu cred ca cea mai importanta este monitorizarea tensiunii arteriale: cum depaseste constant 14/8-14/9 suna medicul sau prezinta-te la spital. Pana atunci, mergi la control si daca medicul va considera necesar va lua masuri. Poti sa bei si un ceai diuretic (atentie, doar unele sunt permise in sarcina) de codite de cirese sa mai elimini apa.