Pot sa rămân însărcinată după operația laparoscopie de chist ovarian?

Sarcina

Postata de Ale cu 10 luni in urma.

Buna ziua,am 17 ani,am o întrebare,pot sa rămân însărcinată după operația laparoscopie de chist ovarian ?am fost operata acum o luna ,va rog cine știe sa ma ajute!!!!

Raspunsuri (1)

acum 10 luni

Buna ziua,

Dupa o interventie chirurgicala laparoscopica pentru indepartarea unui chist ovarian, posibilitatea de a ramane insarcinata poate depinde de mai multi factori, cum ar fi starea dumneavoastra de fertilitate si modul in care operatia a afectat ovarele si trompele uterine.

Este important sa tineti cont de urmatoarele aspecte:

Fertilitate: Daca ovarele dumneavoastra au fost afectate in timpul interventiei chirurgicale sau daca exista alte probleme de fertilitate preexistente, este posibil sa fie mai dificil sa ramaneti insarcinata.

Recuperare: Dupa o interventie laparoscopica, este important sa aveti o perioada de recuperare adecvata inainte de a incerca sa ramaneti insarcinata. Medicul va putea oferi recomandari specifice in functie de situatia dumneavoastra.

Consult medical: Daca intentionati sa ramaneti insarcinata dupa o interventie laparoscopica pentru chist ovarian, este recomandat sa consultati un medic ginecolog pentru a evalua starea dumneavoastra de sanatate, a verifica recuperarea si a primi sfaturi in legatura cu planificarea unei sarcini.

Va recomandam sa va programati la un medic ginecolog: https://www.clickmed.ro/medic/ginecologie

Articol recomandat:
sfatulmedicului.ro/Educatie-pentru-sanatate/recuperarea-medicala-dupa-o-interventie-chirurgicala_17602