Pot ramane insarcinata?

Sarcina

Postata de Aadelinna79 cu 9 ani in urma.

Am avut contact sexual neprotejat cu iubitul meu, cu 15 zile inainte de ciclul menstrual. El nu a ejaculat in mine, ci afara. Este vreo sansa sa raman insarcinata?

Raspunsuri (7)

Dr. Diana Enachescu

acum 9 ani

În timpul actului sexual, chiar cu mult mai înainte de ejaculare, din penisul bărbatului se elimină aşa-numitul "lubrifiant". Acest lubrifiant lichid poate conţine spermatozoizi (desigur, într-o cantitate mult mai mică decât sperma) şi, prin urmare, ar putea contribui la dezvoltarea sarcinii..
Spermatozoizi pot rămâne activi pentru o lungă perioadă de timp(până la 5-7 zile), deci există întotdeauna o şansă de a rămâne însărcinată, dacă nu ati utilizat metode de contracepţie.
Pentru a exclude sarcina, ar trebui să faceţi un test de sarcină,după minim 1 sătămână de la actul sexual neprotejat.

Aadelinna79

acum 9 ani

Dar daca acel lichid care este eliminat nu a ajuns in mine, mai este vreo sansa? El a ejaculat afara dar el a scos penisul cu cateva secunde inainte .

Aadelinna79

acum 9 ani

Dar daca acel lichid care este eliminat nu a ajuns in mine, mai este vreo sansa? El a ejaculat afara dar el a scos penisul cu cateva secunde inainte .

Carmen

acum 9 ani

Mai citeste o data raspunsul medicului. Ti s-a spus ca si inainte de ejaculare, in timpul penetrarii se elimina un lichid care contine spermatozoizi. Sanse de a ramane gravida exista. Ce nu ai inteles?

claudia

acum 9 ani

buna,am o nelamurire,pe 12 aprilie dupa ciclu (7 zile) o zi am avut scurgeri roz apoi la 5 zile (am avut contact neprotejat) roz maro,maro inchis,sange vreo 3 zile,am mers la medic si am inteles ca e o raceala dupa tratament in 17 mai a venit si ciclu care ma tinut 10 zile iar am avut contact neprotejat,in 9 iunie m-am racit iar la ovare..intrebarea mea este e posibil sa raman insarcinata cu racelile astea? mentionez ca toate contactele au fost cu destinatia bebe,MULTUMESC

Marina

acum 9 ani

Buna,vreau sa ma lamuriti si pe mine cu ceva..in urma cu doua saptamani am facut dragoste(protejat) cu prietenul meu. Tin sa mentionez ca nu a ejaculat,ci s.a dus la baie pentru a o face. Ultima menstruatie a fost pe 20 mai,iar acum sunt stresata de gandul ca nu am niciun simptom cum ca ar urma sa imi vina menstruatia(de obicei cu o saptamana inainte mi se mareau sanii,aveam dureri de spate,etc). Cat despre mentruatia mea,nu e una regulata,mereu intarzie cu vreo 4 zile. Sunt supusa vreunui risc?

miha

acum 8 ani

Buna am avut contact sexula cu 10 zile inaintea menstruatiei a lasat in mn e posibil sa raman insarcinata? Ast rasp