Pot ramane insarcinata?

Sarcina

Postata de GbiGabi cu 10 ani in urma.

Buna ! M-am culcat cu iubitul meu in urma cu cateva zile,nu ne-am protejat dar nu a terminat in mine. Tin sa spun ca am un ciclu neregulat iar cand m-am culcat cu iubitul meu eram in perioada in care trebuia sa imi vina...Insa nu mi-a venit ciclul nici pana acum. Astept parerile voastre

Raspunsuri (1)

Laura

acum 10 ani

Buna! Chiar daca nu a ejaculat in tine, tot exista riscul sa ramai insarcinata. In timpul actului sexual, barbatul mai elimina si alte fluide, care contin si ele spermatozoizi. Sunt mai putini decat in sperma, dar exista. Acum n-ai ce sa mai faci decat sa astepti. Daca te mai afli intr-o astfel de situatie pe viitor poti sa iei un contraceptiv de urgenta (Postinor), ca sa fii sigura, dar trebuie sa il iei cat mai repede dupa contactul sexual. Cu cat il iei mai repede, cu atat e mai eficient. Daca il iei acum nu mai are niciun efect. Dar atentie: Postinorul e doar pentru situatii exceptionale! Nu trebuie sa faci abuz de el. Si daca esti intr-o relatie serioasa, atunci du-te la un ginecolog sa-ti prescrie niste anticonceptionale ca sa nu stai cu grija de fiecare data. Sper ca te-am ajutat. O zi buna!