pot ramane insarcinata?

Sarcina

Postata de annabellle cu 12 ani in urma.

Buna ziua,
In septembrie mi-a venit ciclul pe data de 8, apoi am luat anticonceptionale fara pauza pana luna aceasta, ciclul mi-a venit pe 6 luna aceasta iar in a patra zi am facut sex neprotejat. Intre menstruatii este o perioada de 59 de zile. Cum se calculeaza perioada de ovulatie? Ce sanse sunt sa raman insarcinata?
Va multumesc anticipat!

Raspunsuri (8)

snickeritza

acum 12 ani

ai luat 2 luni anticonceptionale neintrerupt???(din sept pana in noiembrie??????de ce?

annabellle

acum 12 ani

am fost plecata din bucuresti si mi-ar fi fost destul de greu daca as fi facut pauza, stiu ca nu e bine dar la momentul respectiv nu puteam avea menstruatie din motive ce prefer sa le pastrez pt mine...

snickeritza

acum 12 ani

din cate stiu ovulatia are loc la jumatatea ciclului menstrual,adica in jur la 14 zile de la menstruatie,1,2 zile +/- deci din ziua in care ti-a venit calculezi 14 zile.dar perioada fertila,cand ai sanse mai mari sa ramai insarcinata ar fi 10-17 zile din prima zi de menstruatie.depinde de organismul fiecarei femei in parte..

annabellle

acum 12 ani

ar fi cum zici tu daca ai avea un ciclu de 28-31 de zile, dar daca la mine a fost vorba de 59 zile mai este oare valabil ce spui tu?

snickeritza

acum 12 ani

in teorie in astea 59 de zile ai avut de 2 ori ovulatia...dar practic probabil ti-ai cam dat organismul peste cap:(/ar fi bine sa nu-ti faci un obicei sa iei 2 luni pastile neintrerupt...nu e deloc bine,nu degeaba scrie pe prospect sa faci 7 zile pauza...

snickeritza

acum 12 ani

oricum anticonceptionalele impiedica ovulatia sa aiba loc deci ar trebui sa stai linistita.

Dr. Cristian Irina

acum 12 ani

in perioada in care se utilizeaza contraceptivele orale, nu apare ovulatia (acesta este si scopul adminstrarii contraceptivelor hormonale). acestea ar trebui administrate conform indicatiilor de pe prospect (functie de prezentarea lor farmaceutica) ,cu o pauza de administrare de 7 zile intre cele doua blistere, timp in care apare sangerarea de privatiune.
dupa incetarea admnistrarii contraceptivelor se indica ca aparitia unei sarcini sa fie la cel putin 3 luni de la intrerupere (se regleaza ciclul ovulator). metode de evaluare a ovulatiei ar fi masurarea temperaturii bazale (minima imediat inainte de ovulatie) si metoda mucusului cervical( inaintea ovulatiei, mucusul cervical este foarte abundent si prezinta filanta-nu se divizeaza) .

ionela pruteanu

acum 10 ani

Cum pot sami calculez ovulatia dupa un avort