Pot rămâne însărcinată?

Sarcina

Postata de Utilizator11709329510 cu 2 luni in urma.

Eu și iubitul meu vrem foarte mult un copil. Ieri am făcut dragoste și a ejaculat în mine,iar astăzi mi a venit ciclul. Este posibil să rămân însărcinată? Dacă da,vă rog să mi spuneți când și cum o să pot vedea asta.

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum 2 luni

Buna ziua,

Este posibil sa ramaneti insarcinata chiar daca ati facut dragoste cu o zi inainte de a va incepe ciclul. Insa, sansele sunt mai mici deoarece ovulatia (perioada cea mai fertila) are loc, de obicei, la mijlocul ciclului menstrual, aproximativ cu 14 zile inainte de urmatorul ciclu.

Daca doriti sa stiti daca sunteti sau nu insarcinata, puteti face un test de sarcina acasa, acesta fiind eficient in a detecta hormonul de sarcina hCG cu aproximativ o saptamana dupa ce ati facut sex. Pentru un rezultat cat mai exact, este indicat sa asteptati cel putin o zi-doua dupa intarzierea menstruatiei pentru a face testul.

De asemenea, puteti urmari si simptomele precoce ale sarcinii care pot aparea la o saptamana-doua dupa conceptie, cum ar fi oboseala, urinare frecventa, sensibilitate la sani sau greata.

Alegeti un medic specialist potrivit pentru dumneavoastra: www.clickmed.ro/medic/ginecologie

Articole de interes:
sfatulmedicului.ro/Sarcina--nasterea-si-lauzia/calcul-perioada-fertila_10392
sfatulmedicului.ro/Sarcina--nasterea-si-lauzia/nu-ratati-aceste-semne-timpurii-ale-sarcinii_19715

Va dorim mult succes in obtinerea sarcinii mult dorite!