Pot rămâne însărcinată dacă?

Sarcina

Postata de my2 cu 8 luni in urma.

A avut loc prenetrarea penisului circa 1-2 min, nu a avut loc ejacularea, iar acest "act sexual" a avut loc înainte cu 7 zile de perioada menstruală.

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum 8 luni

Buna ziua,

Exista sansa unei sarcini in situatia descrisa, desi probabilitatea este scazuta. Chiar daca nu a avut loc ejacularea, lichidul pre-ejaculator poate contine spermatozoizi si exista posibilitatea ca acestia sa ajunga in vagin. Fertilizarea poate avea loc daca un spermatozoid intalneste un ovul.

In plus, ciclul menstrual al unei femei poate varia si este posibil ca ovulatia sa aiba loc mai devreme decat s-a estimat. In general, cel mai sigur mod de a evita o sarcina nedorita este utilizarea contraceptiei adecvate, cum ar fi prezervativul sau alte metode de contraceptie hormonala.

Daca exista ingrijorare cu privire la o posibila sarcina, se recomanda efectuarea unui test de sarcina la aproximativ 2 saptamani dupa presupusa conceptie sau consultarea unui medic pentru clarificare si consiliere suplimentara.

Va recomandam sa va programati la medic: https://www.clickmed.ro/medic/ginecologie

Articol de interes: https://sfatulmedicului.ro/Metode-contraceptive/totul-despre-contraceptie-ce-metoda-ti-se-potriveste_16293