Pot lua pastila de a doua zi?

Sarcina

Postata de Utilizator11728901981 cu o saptamana in urma.

Bună ziua, daca am făcut sex cu prezervativ la 1 zi după menstruație este riscul sa rămân însărcinata? Adică am făcut protejat dar s a rupt fix la sfârșit pe la cap, deci a întrat, ca m am uitat, m am spălat, am fost la toaleta dar nu știu sa nu fi intrat, chiar și puțin e riscant din câte știu. Eu vreau doar sa stiu dacă e posibil sa rămân sau nu, în caz de ceva sa iau pastila de a doua zi. Mulțumesc!

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum o saptamana

Buna ziua,

Exista un risc, dar este destul de mic. Daca prezervativul a fost utilizat corect si doar s-a rupt la sfarsit si ati actionat imediat, riscul de sarcina este destul de redus.

De asemenea, trebuie mentionat ca sarcina este mai putin probabila in primele zile dupa menstruatie. Totusi, daca sunteti ingrijorata, este intotdeauna mai bine sa va asigurati in plus.

Asadar, puteti lua in considerare administrarea pastilei de a doua zi, care este cel mai eficienta daca este luata in primele 24 de ore dupa contactul sexual neprotejat.

Retineti ca informatiile pe care le-am oferit sunt generale si nu inlocuiesc sfatul medicului.

Este important sa consultati un medic in legatura cu situatia specifica si sa urmati recomandarile acestuia: https://www.clickmed.ro/medic/ginecologie

Articole de interes:
sfatulmedicului.ro/Metode-contraceptive/contraceptia-de-urgenta-pilula-de-a-doua-zi_1091
sfatulmedicului.ro/Metode-contraceptive/pastila-de-a-doua-zi-nu-este-periculoasa_7409