Pot intrerupe anticonceptionalele?

Sarcina

Postata de Utilizator11618820014 cu 3 ani in urma.

Buna ziua! Iau anticonceptionale Midiana Zilnic de 6 luni si as dori sa fac o pauza de 1-2 luni dupa care sa le reincep. Cand mi-au fost recomandate anticonceptionalele mi s-a spus ca trebuie sa le iau 1 an dupa care sa fac o pauza de 3 luni , pauza in care corpul sa revina la "normal". In cazul meu, aceasta pauza imi pare una destul de lunga ( de aceea ma gandeam sa ofac 2 pauze mai mici pe an , in loc de una), iar totodata ar veni intr-o perioada in care voi fi activa sexual 9 in urmatoarele 2 luni nu voi fi). Credeti ca 2 luni (sau 1 luna) de pauza dupa 6 luni in care am luat pastile, sunt suficiente pentru ca corpul sa revina la normal?

Raspunsuri (1)

Admin SfatulMedicului

acum 3 ani

Buna ziua,
Pentru a putea primi un raspuns adecvat va recomandam sa contactati medicul ginecolog. Articol de interes: https://sfatulmedicului.ro/Metode-contraceptive/ce-se-intampla-dupa-ce-oprim-anticonceptionalelei_18634