Pot fi insarcinata?

Sarcina

Postata de MembruMobileApp308029 cu 7 ani in urma.

Buna ziua,sunt noua pe acest grup, am o intrebare,poate ma ajuta cineva, am 26 de ani, eu si sotul meu dorim un bebe cu ardoare. CM a fost de pe data de 4-10 aprilie
Tin sa mentionez ca nu am un cm regulat, cam la 30-35 de zile, perioada mea ferita.
ar fi conform calendarului 2-7mai
Am intretinut relatii sexuale neprotejate cu sotul meu incepand cu data de 16 aprilie pana in prezent,tinand cont ca am un ciclu neregulat pot ramane insarcinata?
Va multumesc anticipat!!

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum o saptamana

Buna ziua,

Exista posibilitatea sa fii insarcinata. Desi calendarul tau menstrual arata ca perioada ta ferita ar fi intre 2-7mai, faptul ca ai un ciclu neregulat poate face predictia perioadei fertile mai dificila.

Ac***a in vedere ca ai avut relatii sexuale neprotejate cu sotul tau incepand cu data de 16 aprilie, ai putea fi insarcinata, deoarece spermatozoizii pot supravietui si pot fertiliza un ovul chiar si la cinci zile dupa sex.

Retineti ca informatiile pe care le-am oferit sunt generale si nu inlocuiesc sfatul medicului.

Este important sa consultati un medic in legatura cu situatia specifica si sa urmati recomandarile acestuia: www.clickmed.ro/medic/ginecologie

Articole de interes:
https://sfatulmedicului.ro/Sarcina--nasterea-si-lauzia/primele-semne-care-anunta-sarcina_16006
https://sfatulmedicului.ro/Sarcina--nasterea-si-lauzia/8-semne-timpurii-ale-sarcinii_5272
https://sfatulmedicului.ro/Investigatii-in-sarcina/totul-despre-testele-de-sarcina_1326