pot fi insarcinata?

Sarcina

Postata de aramisyou cu 12 ani in urma.

in luna octombrie am avut 2 menstre(una de pa data de 5 pana pe 12-13{mentionez ca p mn ma tine 6-7 zile menstra},apoi una pe 27 pana pe2,dar intre acestea 2 am avut scurgeri cantitative ff urate,maronii cu dureri de spate si ovare).m-am speriat si am inceput sa iau antibiotice si datorita lor mi-am revenit. dupa 2 sapt am fost la ginecolog,am facut si papanicolau si mi-a zis ca am doar niste inflamatii si mi-a prescris niste anticonceptinale si supozitoare...dar o luna nu mi-a venit menstruatia si a trecut ceva timp si tot astept...si de 3zile am dureri f mari de sani si m-am trezit ca imi curge si sange din nas si m simt slabita,ametia.sa-mi iau un test sau sa mai astept?

Raspunsuri (5)

Dr.Mirela Urs

acum 12 ani

daca menstruatia intarzie sa apara, primul pas este sa faceti un test de sarcina! cat mai repede. nu inteleg de ce ati asteptat o luna. ulterior, indiferent daca rezultatul este pozitiv sau negativ, trebuie sa va prezentati la medicul ginecolog pentru evaluarea in detaliu a starii dumneavoastra de sanatate.

aramisyou

acum 12 ani

multumesc!

aramisyou

acum 12 ani

app,am fost la ginecolog imediat dupa cele intamlate,am facut control si apoi papanicolau.mi s-a zis doar k am niste inflamatii sau ovarele st inflamate,mi-a prescris harmonet si carpicon,dar nu am reusit s le iau sa vad efectul pt k ink nu mi-a venit menstra...

Dr. Cristian Irina

acum 12 ani

inflamatia la nivelul organelor genitale interne reprezinta o cauza tulburarilor menstruale (dismenoree, polimenoree)
in conditiile in care nu respectati indicatiile de tratament ale medicului ginecolog, rezultatele vor intarzia sa apara.

aramisyou

acum 12 ani

anticonceptionalele nu se iau din prima zi de menstruatie?cum sa iau daca nu mi-a venit?